A hallás az egyik legfontosabb kommunikációs eszközünk. Hiánya vagy csökkenése kihat az emberi szervezet teljes működésére és az érintett személy életminőségére.
A hallás folyamatának megértéséhez tudnunk kell, hogyan működik az emberi fül.
A hallószerv, a fül a fizikai hangingereket elektromos jelekké alakítja, melyek a hallópályákon az agyi központokba vezetődnek, ahol hangérzetté alakulnak.
A hanghullámok a hallójáraton keresztül a dobhártyát megrezegtetik. Ez a rezgés a hallócsontláncolat ( kalapács, üllő, kengyel ) segítségével a belső fülbe, a csigába jut. A rezgések ingerületté alakulnak a csigában található Corti-szervben, ahonnan az idegi jeleket a hallóideg közvetíti az agy hallóközpontjába. Ezután a hangok tudatos érzékletté alakulnak. A dekódolt jelek érzetté alakulnak, felfogjuk azokat, és újabb agyi területek bekapcsolódásával, beszéddel vagy cselekvéssel válaszolunk rájuk.
Ha a hallószerv valamelyik részének működése zavart szenved, és a hangfeldolgozás hibás vagy nem működik, így jön létre a nagyothallás. A hallásunk romlásával, az életminőségünk is nagymértékben romlik. A halláscsökkenés fokozatosan, szinte észrevétlenül alakul ki, egyre tompábban halljuk a mindennapi élet hangjait, a zajok is csendesebbé válnak, ami talán kedvező, de egyben veszélyes is. Elhalkulnak a madarak élénk hangjai, a családtagok kacaja, a színházi előadás összemosódik. Egyre többször kell vissza kérdeznünk egy-egy mondatnál, egyre több lesz a félre értés, mindezek által egyre inkább elszigetelődünk a szeretteinktől, a környezetünktől, és visszahúzódó személyiséggé válunk.
A lehetséges kezelés megválasztása szempontjából fontos megállapítani a zavar helyét. Ezt szakember segítségével lehet diagnosztizálni. Amennyiben a hangvezető rendszerben van a hiba, akkor vezetéses halláscsökkenésről, ha a belső fültől az agyig lép fel a károsodás, akkor idegi halláscsökkenésről beszélünk. Amennyiben a fent említett mindkét terület is érintett, akkor kevert típusú halláscsökkenés áll fenn. A halláscsökkenés lehet veleszületett vagy szerzett.
A családtagoknak, az érintetthez közel álló személyeknek nagy szerepük lehet abban, hogy bátorítsák és segítséget nyújtsanak az első lépések megtételéhez, hogy szerettük hallásproblémáján mielőbb segíteni lehessen.