A magas vérnyomás (hipertónia) a legelterjedtebb szív-érrendszeri betegség. Fő veszélyét a sokszor csak évek után kialakuló érrendszeri szövődmények jelentik. A legtöbb esetben az emelkedett vérnyomás kezdetben nem okoz jelentős panaszt a betegnek, és ez félrevezető lehet. Ezért hívják a hipertóniát "néma gyilkosnak", mert szinte észrevétlenül is képes súlyos szervkárosodásokat előidézni. Az esetek 90%-ban a magas vérnyomás kiváltó okát nem tudjuk meghatározni. Az esetek kis részében tisztázható az eredete, és a háttérben lévő betegség rendezésével a hipertónia is sokszor megszűnik.
A szív úgy működik, mint egy pumpa, ami a vért keringeti a testen át. A vérnyomás az a nyomás, amit a szív és az artériák fejtenek ki, hogy a vért továbbítsák a testben.
A magas vérnyomás (hipertónia) az, az állapot, melyben az ütőerek (artériák) falára feszülő nyomás meghaladja a normális értéket. A vérkeringés egy zárt rendszer, és ha az erek nem tágulnak ki kellően, hogy átengedjék a vért a test egyes részeibe, akkor a szívnek erősebben kell pumpálnia, hogy a vért mozgassa, és a vérnyomás emelkedik.
A megnövekedett vérnyomás terheli a szívet, az erek falának károsodásához vezet és olyan súlyos szövődményekkel fenyeget, mint a szívinfarktus, a szélütés (stroke), szívelégtelenség, perifériás érbetegség (érszűkület) , vagy veseelégtelenség.
A vérnyomást két mérőszámmal jellemezzük. Az első értéket nevezzük szisztolés értéknek, mely az erekben uralkodó nyomást mutatja a szív összehúzódásakor (ez az első érték mindig a magasabb), a második értéket pedig akkor olvassuk le, amikor a szív kamrái elernyednek, ez a diastolés érték.
A vérnyomás mért értékei eltérést mutathatnak a különböző napszakokban, illetve a körülmények változásával, mint például megterheléskor, fizikai munkavégzés esetén a vérnyomás jelentősen emelkedhet. Hasonlóan emelkedik a vérnyomás stresszhelyzetben, izgalom hatására.
Mivel az emelkedett vérnyomás nem érezhető, nincsenek tünetei, a magas vérnyomás gyakran hosszú időn keresztül néma gyilkosként észrevétlenül rombolja a szervezetet.
Mindazonáltal a kezeletlen magas vérnyomás gyakran lehet az oka számos súlyos betegségnek, amelyeket csak akkor észlelünk már, amikor az károkat okozott a szervezetben.
Ez a veszély csak akkor ismerhető fel időben, ha rendszeresen ellenőrizzük vérnyomásunkat. Az otthoni vérnyomásmérés a normál körülmények között mért értéket mutatja ellentétben az orvosi szobában mért vérnyomás értékkel.
Ülő helyzetben, nyugalomban, több perces pihenés után.
Először mérjük meg mindkét felkaron. A két oldalon mért érték legtöbb esetben minimális eltérést mutat. Össze kell hasonlítani a két felkaron mért értékeket, és mindig azon a felkaron kell a vérnyomást mérni, ahol magasabb értéket mér a készülék.
Megfelelő méretű mandzsettával.
A mandzsetta a szív magasságában legyen.
A mindennapi biológiai ritmus az emberi szervezet számos funkcióját befolyásolja, ami jellemzően ingadozásokat mutat, amikor a környezeti feltételek változatlanok.
A vérnyomás általában emelkedik a reggeli órákban, kevéssel felkelés után, csökken a délutáni órákban, majd ismét emelkedik a kora esti időszakban. A vérnyomás éjszaka a legalacsonyabb. Ahhoz hogy a különböző mért értékeket össze tudjuk egymással hasonlítani, mindig ugyanabban az időszakban kell mérni a vérnyomást. A reggel mért vérnyomás érték nem hasonlítható össze az éjszaka mért értékkel.
A legpontosabb érték megállapításához érdemes egymás után kétszer, akár háromszor is megmérni a vérnyomást és a kapott adatokat naplóban rögzíteni dátummal és pontos időponttal feltűntetve. A mérések rögzítése saját magunk számára is támpontot ad, az orvos részére pedig kiemelkedő segítség.
A Világ Egészségügyi Szervezet (WHO) meghatározása által magas vérnyomásról beszélhetünk azokban az esetekben, amikor a kapott érték 140/90 vagy afölötti érték.
Optimális érték: 120/80
Normális érték: 130/85
A magas vérnyomást szaknyelven hipertóniának nevezzük, melynek három alcsoportját különböztetjük meg.
I. fokú hipertónia: 140-159/ 90-99
II. fokú hipertónia: 160-179/ 100-109
III. fokú hipertónia: 180- / 110-
Minden esetben, ha a vérnyomásmérés által kapott érték eléri, vagy magasabb a normál értéknél, forduljon szakemberhez! Az orvos állítja fel a diagnózist és rendeli el a szükséges tennivalókat, további vizsgálatokat, gyógyszer szedését (típusát és adagját), szükséges konzultációkat és annak időpontjait. Az otthoni rendszeres vérnyomás mérés nagy segítségére lehet az orvosnak a gyógyszeres kezelés meghatározásában, azonban önálló, az orvos belegyezése nélküli változtatásokat nem szabad tenni.
Otthoni vérnyomásmérésre a legelőnyösebb a félautomata/automata típus, mert egyszerű a használata. Szükséges, hogy időnként hitelesítve legyen a mérőkészülék.
Ezt a típust főként sportolóknak ajánljuk és 50 év alatti személyeknek. Ezeknél a típusoknál lényeges, hogy a csuklónkat szívmagasságban tartsuk
A felkaros vérnyomásmérők nagy előnye, hogy eleve szívmagasságban van a mandzsetta. Ügyeljünk arra is, hogy a vérnyomásmérő készülék is közel ebben a magasságban legyen az asztalunkon.
Ezek a vérnyomásmérők már digitális kijelzővel, automatikus érzékelőkkel működnek, viszont nem tartalmaznak kompresszort, vagyis a saját kezünkkel kell felpumpálnunk a mandzsettát. A felpumpálás ideje ne legyen több 3-5 másodpercnél.
A mandzsetta felpumpálását egy beépített kompresszor automatikusan végzi. A legtöbb készülék automatikusan érzékeli, meddig kell felfújnia a mandzsettát. Van ahol, nekünk kell beállítani ezt az értéket a készüléken.
Ez a típus két vérnyomásmérő módszert egyszerre alkalmaz, a levegő lüktetését és nyomását érzékelő szenzorral és a szív, ereken közvetített hangját, amit egy mikrofon segítségével érzékel a készülék.
Az Intellisense™ technológia biztosítja hogy a mandzsetta felfújás automatikusan ellenőrzött legyen. A készülék nem pumpálja túl a mandzsettát, így a mérés nem jár fájdalommal.
Érzékeli a szabálytalan szívritmust illetve automatikusan meghatározza, hogy a mérési eredmény értelmezhető-e vagy meg kell ismételni a mérést. Kizárólag a pontos mérési eredmények jelennek meg a kijelzőn.
A készülék egy mandzsetta helyes felhelyezését kijelző ikonnal rendelkezik, amely a tökéletes mérés érdekében jelzi a felhasználónak, hogy a mandzsetta megfelelően lett-e felhelyezve.
Azoknak a felhasználóknak, akik ellenőrizni szeretnék, hogy a vérnyomásuk az ideális vérnyomásérték, azaz 135/85 mmHg alatt van-e, a készülék rendelkezik egy vérnyomásérték kijelző grafikonnal is.